Malta

Jezioro Maltańskie i obszar rozciągający się wokół zbiornika należą do najpopularniejszych terenów rekreacyjno – wypoczynkowych Poznania. Samo jezioro może się poszczycić jednym z najlepszych torów regatowych w Europie.

Jezioro i przyległe doń tereny usytuowane są na Malcie – części dzielnicy Nowe Miasto, należącej w przeszłości do zakonu kawalerów maltańskich. Jezioro, które powstało w 1952 r. na prawym brzegu Warty, w wyniku spiętrzenia wód rzeki Cybiny, ma 64 ha powierzchni i obwód liczący 5,6 km. Jest to największy sztuczny zbiornik Poznania, a jego średnia głębokość wynosi 3,2 m. Na jeziorze znajduje się nowoczesny tor regatowy o dł. 2190 m i szerokości 170 – 400 m. W zachodniej części zbiornika znajduje się także pływająca fontanna – największa w Polsce instalacja tego typu, powstała w 2003 r. z okazji 750-lecia lokacji miasta. Fontanna jest podświetlona, nie można się jednak do niej zbliżać, ponieważ opadająca woda jest tak ciężka, że stanowi dla ludzi poważne niebezpieczeństwo.

Wokół zbiornika roztaczają się znakomite tereny rekreacyjne. Przy południowym brzegu wznosi się Kopiec Wolności ze sztucznym stokiem narciarskim i torem saneczkowym oraz usytuowanymi poniżej polami golfowymi. Historia kopca sięga czasów dwudziestolecia międzywojennego, gdy powstał on dla upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego. Podczas II wojny światowej ten ziemny monument został jednak zniszczony przez Niemców, a w pierwszych dziesięcioleciach Polski Ludowej władza nie miała w planach jego odbudowy. Kopiec został ponownie usypany z pocz. lat 80-tych, a to w wyniku prac remontowanych prowadzonych w niecce jeziora. Pomysłodawca tego przedsięwzięcia – Konrad Mikuła – odpowiedzialny za modernizację terenów wokół zbiornika zdołał przekonać komunistyczne władze, że kopiec będzie miał charakter rekreacyjny, a nie polityczny.

Malta w PoznaniuMalta w Poznaniu

Wzdłuż północnego brzegu jeziora biegnie Kolejka Parkowa Maltanka. Jej trasa liczy blisko 4 km, a rozciąga się ona pomiędzy Rondem Śródka i Nowym ZOO. Rocznie z kolejki korzysta kilkaset tysięcy osób. W sąsiedztwie ronda usytuowany jest także zabytkowy kościół św. Jana Jerozolimskiego za murami, należący w przeszłości do kawalerów maltańskich. Niedaleko położone są również Termy Maltańskie – największy kompleks sportowo- rekreacyjny Poznania, wybudowany z okazji organizacji w stolicy Wielkopolski Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Malta, 4.5 out of 5 based on 4 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *