Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu liczy już przeszło 90 lat. Od początku swojego istnienia ogród był nie tylko doskonałym miejscem spacerowym, ale także znaczącą placówką naukowo – dydaktyczną.

Ogród Botaniczny znajduje się w zachodniej części Poznania, przy ul. Dąbrowskiego. Pierwszy, 2,5-ha obszar został wyznaczony w latach 1922 – 1925, a zgromadzone tu rośliny miały stanowić pomoc dydaktyczną dla szkół w nauczaniu biologii. Przez kolejne dziesięciolecia ogród był stale powiększany, tak pod względem zajmowanej powierzchni, jak i gromadzonych w nim zbiorów. W 1949 r. pieczę nad tym miejscem przejął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, co też nie zmieniło się do dnia dzisiejszego. W 1975 r. placówka została dodatkowo wpisana do rejestru zabytków.

Ogród Botaniczny w PoznaniuOgród Botaniczny w Poznaniu

Dziś na 22 ha powierzchni prezentowanych jest ponad 7 tys. gatunków roślin ze wszystkich stron świata. Są one podzielone na kilka działów: Biologii Roślin, Roślin Ozdobnych, Ekologiczno – Geograficzny, Geografii Roślin, Systematyki Roślin, Alpinarium, Kolekcji Dendrologicznych, Roślin Wodnych i Bagiennych oraz Roślin Rzadkich i Ginących. Poznańskie alpinarium, zajmujące powierzchnię 6 tys. m2, należy do jednych z najbogatszych w Europie. Szczególnie cenne są tam zbiory roślin Karpat. Największy obszar zajmuje Dział Geografii Roślin, w którym poszczególne zbiory prezentowane są w układzie stref klimatycznych.

Ogród Botaniczny w PoznaniuOgród Botaniczny w Poznaniu

Wzdłuż licznych ścieżek dydaktycznych rozmieszczone zostały tablice informacyjne, które doskonale przybliżają charakterystykę poszczególnych okazów. Do dyspozycji osób odwiedzających ogród jest także specjalny Pawilon Ekspozycyjno – Dydaktyczny, otwarty w 2007 r. Organizowane są tam tematyczne wystawy, a w pawilonie dodatkowo mieści się księgarnia i kawiarnia.

Ogród Botaniczny w PoznaniuOgród Botaniczny w Poznaniu

Ogród Botaniczny stanowi obecnie jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek naukowo – badawczych w Polsce. Znajduje się tu zautomatyzowana stacja meteorologiczna oraz stacja monitoringu jakości powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na terenie ogrodu prowadzone są wykłady dla studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z wydziałów biologii oraz nauk geograficznych i geologicznych.

Ogród Botaniczny w PoznaniuOgród Botaniczny w Poznaniu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ogród Botaniczny, 4.3 out of 5 based on 3 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *