Park Wilsona i Palmiarnia

Park Thomasa Woodrowa Wilsona to najstarszy publiczny park Poznania. Na jego terenie zlokalizowana jest ponad 100 –letnia palmiarnia – największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z najwspanialszych w Europie.

Park Wilsona, liczący 7,2 ha powierzchni, usytuowany jest pomiędzy ulicami Głogowską, Matejki i Berwińskiego. Został otwarty w 1902 r., w miejscu XIX –wiecznej szkółki drzew i krzewów, prowadzonej przez Towarzystwo Upiększania Miasta. W 1911 r., w ramach Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa w parku wybudowana została palmiarnia – obiekt o powierzchni ponad 500 m2, na którym zaprezentowano liczne rośliny egzotyczne, w tym m.in. palmy i kaktusy. W 1926 r. park otrzymał nazwę Thomasa Woodrowa Wilsona, a dwa lata później włączono go do Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu (tzw. PeWuKi). W 1931 r. odsłonięty tu został wspaniały pomnik prezydenta Wilsona, autorstwa Gutzona Borgluma – rzeźbiarza, który zasłynął wykuciem w zboczu Góry Rushmore (Dakota Południowa) głów czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych. Pomnik Wilsona ufundował sam Ignacy Jan Paderewski, a w uroczystościach jego odsłonięcia brała udział wdowa po Wilsonie oraz prezydent Ignacy Mościcki (niestety pomnik zburzyli w czasie wojny hitlerowcy). Po wojnie park otrzymał nowego patrona – Marcina Kasprzaka, znanego działacza ruchu robotniczego z przełomu XIX i XX w. Do swojej poprzedniej nazwy teren te wrócił dopiero w 1990 r.

Park Wilsona w PoznaniuPark Wilsona w Poznaniu

Największym skarbem Parku Wilsona jest niewątpliwie palmiarnia, która w 2011 r. obchodziła 100-tną rocznicę swojego powstania. Co prawda obiekt ten bardzo ucierpiał podczas II wojny światowej, to jednak jako charakterystyczny element miasta został on szybko i starannie odbudowany. W latach 80-tych palmiarnia została powiększona i gruntownie zmodernizowana, wskutek czego dziś liczy ona 12 pawilonów o łącznej powierzchni 4600 m2. W 10 pawilonach (2 przeznaczone są na cele naukowe) zobaczyć można przepiękne gatunki roślinności subtropikalnej i tropikalnej. W okolicy palmiarni warto także odwiedzić muszlę koncertową, wybudowaną w 1936 r., w której do dziś organizowane są liczne koncerty i spektakle teatralne.

Palmiarnia w PoznaniuPalmiarnia w Poznaniu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Park Wilsona i Palmiarnia, 4.0 out of 5 based on 2 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *