Pomniki i fontanny

Poznań, jak każde duże miasto, pełen jest pięknych fontann i pomników. Dla rzeźbiarzy monumentów inspiracją były zazwyczaj ważne dla Polski i Wielkopolski wydarzenia historyczne, z kolei autorzy fontann chętnie czerpali swoje pomysły z mitologii.

Wiele pomników nawiązuje do nieodległych czasów I i II wojny światowej oraz czasów PRL-u. Pomnik Powstańców Wielkopolskich na obrzeżach Parku Jarogniewa i Izabeli Drwęskich upamiętnia jedyne zwycięskie powstanie w historii Polski. Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, stojący na rogu al. Niepodległości i ul. Libelta powstał w 2007 r. i przedstawia unoszące się nad ruinami polskie orły. Pomnik Pogromców Enigmy, przy ul. Św. Marcina, przypomina o poznańskich matematykach i kryptologach Jerzym Różyckim, Marianie Rejewskim i Henryku Zygalskim, którym udało się złamać szyfr Enigmy i tym samym ułatwić wojskom koalicji pokonanie Hitlera. Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, odsłonięty w 1999 r. oddaje hołd wszystkim ofiarom zbrodni Stalina. Wreszcie pomnik Poznańskiego Czerwca, usytuowany na pl. Mickiewicza upamiętnia pierwszy zryw wolnościowy w czasach Polski Ludowej, jaki miał miejsce właśnie tu w Poznaniu, w 1956 r. Trzeba jednak zauważyć, że historia nie zawładnęła w całości tematyką pomników. Na Placu Kolegiackim stoi pomnik trykających się koziołków, natomiast Skwer Łukaszewicza od 2003 r. ozdabia rzeźba Zygi Latarnika.

Pomniki w PoznaniuPomniki w Poznaniu

Najpiękniejsze fontanny Poznania znajdują się na Starym Rynku. Przed wschodnią elewacją Ratusza stoi barokowa Fontanna Prozerpiny, przy wylocie ulic Wodnej i Świętosławskiej wznosi się Fontanna Apollina, w narożniku przy ulicach Paderewskiego i Szkolnej usytuowana jest fontanna Neptuna, a przy wylocie ulic Rynkowej i Zamkowej znajduje się Fontanna Marsa. Wszystkie obiekty, oprócz Fontanny Prozerpiny, powstały w XXI w. Poza Rynkiem koniecznie trzeba jeszcze zobaczyć Fontannę Lwów zdobiącą dziedziniec Zamku Cesarskiego i wzorowaną na fontannie z Patio Lwów w Alhambrze.

fontanny w Poznaniufontanny w Poznaniu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.3/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Pomniki i fontanny, 3.3 out of 5 based on 4 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *