Rezerwat Przyrody „Meteoryt Morasko”

W północnej części Poznania rozciąga się niezwykle tajemniczy Rezerwat Przyrody „Meteoryt Morasko”. Znajdujące się na jego terytorium głębokie kratery i odnajdywane tu odłamki meteorytów skutecznie podzieliły środowisko naukowe co do ich pochodzenia.

Rezerwat położony jest wokół Góry Moraskiej – najwyższego wzniesienia w Poznaniu. Liczy on blisko 55 ha powierzchni, porośnięty jest lasem gradowo – dębowym, a w jego niższych partiach występuje kilka unikalnych gatunków roślin, takich jak lilia złoto głów, kopytnik pospolity czy też rogatek krótkoszyjkowy. Na południowym stoku Góry Moraskiej znajduje się 7 kraterów, z których największy ma średnicę blisko 60 m i jest głęboki na prawie 11 m. W okolicy kraterów od początku XX w. regularnie znajdywane są meteoryty. Pierwsze znalezisko przypisuje się jednemu z niemieckich żołnierzy, który w 1914 r. pracował nad budową umocnień wojskowych. Niezwykle ciekawy meteoryt odkopany został w 1956 r. i ważył 78 kg. Niedawno, bo w 2006 r. znaleziony został natomiast ogromny meteoryt ważący bagatela 164 kg.

Rezerwat Przyrody „Meteoryt Morasko”Rezerwat Przyrody „Meteoryt Morasko”

Wśród naukowców trwa spór w kwestii pochodzenia kraterów i licznych meteorytów. Według jednej teorii kratery powstały wskutek uderzenia meteorytów w ziemię. Teorię tę ma potwierdzać znaleziony na obszarze parku pył kosmiczny. Inna grupa naukowców sądzi jednak, że kratery są pochodzenia lodowcowego, a meteoryty znalazły się na terenie Rezerwatu w wyniku przesuwania się pokrywy lodowej. Na poparcie tej teorii podawane są dwa argumenty: z jednej strony kształt i rozmieszczenie poszczególnych kraterów nie są typowe dla zderzenia grupy meteorytów z ziemią, z drugiej natomiast naukowcy nie znaleźli meteorytów tam, gdzie przewidywali, że powinny je znaleźć.
Paradoksalnie spór toczony pomiędzy zwolennikami meteorytowego i lodowcowego pochodzenia kraterów dodaje jedynie atrakcyjności Rezerwatowi Przyrody „Meteoryt Morasko”. Turystów przyciągają tu bowiem nie tylko liczne walory krajobrazowe, ale także wiążąca się z tym miejscem pewna doza tajemniczości.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *