Stare i Nowe ZOO

Stare ZOO w Poznaniu to najstarszy, działający bez przerwy ogród zoologiczny w Polsce. Nowe ZOO powstało w latach 70-tych, wskutek braku możliwości dalszego rozwoju Starego ZOO. Obie placówki figurują na prestiżowej liście Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów EAZA.

Stare ZOO powstało w latach 70-tych XIX w. i było trzecią po Toruniu i Wrocławiu placówką tego typu otworzoną w granicach dzisiejszej Polski. Z powołaniem do życia zoo łączy się ciekawa historia. Otóż w 1871 r. obchodzący 50-te urodziny właściciel restauracji przydworcowej otrzymał od swoich znajomych kilkanaście zwierząt, w tym tresowanego niedźwiedzia i małpkę. Przez kilka następnych lat zwierzęta trzymane były w ogródku obok lokalu, a gdy w 1874 r. zawiązało się w Poznaniu Towarzystwo Akcyjne Ogród Zoologiczny stały się one pierwszymi mieszkańcami ogrodu zoologicznego. Do czasów I wojny światowej zoo pełniło dodatkowo funkcję kulturalną – odbywały się tu koncerty, festyny i festiwale. W dwudziestoleciu międzywojennym placówka zaangażowała się w ratowanie żubra, a w 1929 r. była jednym z obiektów Powszechnej Wystawy Krajowej. Już jednak wtedy wiadomo było, że lokalizacja zoo przy ulicy Zwierzynieckiej nie jest najlepsza i że zoo, żeby mogło się rozwijać, musi zostać przeniesione gdzieś indziej. Pomysł ten został zrealizowany dopiero kilkadziesiąt lat później. Nowe ZOO otwarto w dzielnicy Nowe Miasto, na maltańskiej Białej Górze, usytuowanej przy Jeziorze Maltańskim.

ZOO w PoznaniuZOO w Poznaniu

Stare Zoo zostało w 1976 r. wpisane do rejestru zabytków, dlatego nie zostało zlikwidowane. Dziś można tu spotkać przede wszystkim mniejsze okazy: gady, płazy i ryby. Warto jest tu także zobaczyć zabytkowe pomniki i rzeźby, w tym Lwa z 1910 r., Konia, Wilka, Małpy, tulące się Pelikany oraz rzeźbę Marabuta – wykonaną z okazji wystawy w 1929 r. W Nowym ZOO przetrzymuje się zwierzęta większe oraz hoduje gatunki zagrożone. Na 117 ha powierzchni (jest to drugie pod względem powierzchni zoo w Polsce, za ogrodem w Gdańsku) znajdują się m.in. słoniarnia, wybiegi nosorożców białych, żubrów, łosiów kanadyjskich, japońskich makaków, tygrysów syberyjskich, mrówkojadów olbrzymich, żyraf i marabutów, a także woliery drapieżnych ssaków oraz woliery rodzimych i zagranicznych ptaków.

ZOO w PoznaniuZOO w Poznaniu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Stare i Nowe ZOO, 4.0 out of 5 based on 2 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *