Stary Browar

Stary Browar, a właściwie Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu „Stary Browar” to niezwykłe miejsce, będące zarówno przestrzenią handlową jak też centrum sztuki. Międzynarodowa Rada Centrów Handlowych (ICSC) uznała Stary Browar w 2005 r. za najlepszy obiekt na świecie w kategorii centrów handlowych średniej wielkości.

Centrum powstało w miejscu starego Browaru Huggerów, wybudowanego w latach 70-tych XIX w. Rodzina Huggerów trudniła się piwowarstwem w Poznaniu przez blisko 100 lat (od lat 40-tych XIX w.), a okres największej prosperity zanotował browar w pierwszych dwóch dziesięcioleciach XX w. Po II wojnie światowej budynek został przejęty przez polskie Zakłady Piwowarskie, które produkowały tu nie tylko piwo, ale także napoje gazowane, w tym Pepsi – Colę. Browar został zamknięty w 1980 r. i dopiero pod koniec lat 90-tych podupadły budynek wraz z przyległymi nieruchomościami wykupiła spółka Fortis, należąca do Grażyny Kulczyk. W latach 1999 – 2002 miały tu miejsce różnorodne spektakle teatralne, a w 2003 r. ukończono prace nad częścią handlową Starego Browaru. W 2004 r. otwarty został jeszcze Dziedziniec Sztuki, natomiast w 2007 r. drugie skrzydło Starego Browaru – Pasaż.

Stary Browar w PoznaniuStary Browar w Poznaniu

Właściwa nazwa centrum brzmi Stary Browar 50 50, czym nawiązuje ona do Idei 50 50 – filozofii stosowanej przez Grażynę Kulczyk we wszystkich realizowanych przez nią projektach. Chodzi w niej o to, żeby połowa każdego przedsięwzięcia, czegokolwiek by ono nie dotyczyło, poświęcone było sztuce. I tak Stary Browar jest centrum komercyjnym, posiadającym ponad 200 sklepów i lokali gastronomicznych, jednocześnie jednak przepełniony jest sztuką, znajduje się tu bowiem teatr, kino, sala koncertowa, galerie sztuki, a dodatkowo odbywają się różne imprezy, z Art.&Fashion Festival na czele. Integralną częścią kompleksu jest także hotel – galeria Blow Up Hall 50 50, w którym nie ma recepcji, ani numerów pokoi, a do poszczególnych pomieszczeń dociera się za pomocą iPhone’ów.

Stary Browar zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym od Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych (ICSC) za najlepsze centrum handlowe w Europie i na świecie w kategorii najlepszego obiektu o średniej wielkości oraz w kategorii „rozbudowa”. Z kolei Blow Up Hall 50 50 został w 2009 r. uznany za najbardziej futurystyczny hotel na świecie.

Stary Browar w PoznaniuStary Browar w Poznaniu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.3/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Stary Browar, 3.3 out of 5 based on 4 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *