Zabytki

Najważniejsze zabytki Poznania:

 • Stare Miasto w Poznaniu
  – to właśnie tutaj, od czasów średniowiecza, bije serce Poznania. Na rozległym Starym Rynku wznosi się XVI – wieczny Ratusz Miejski, a także renesansowe Domki budnicze z podcieniami, Odwach i Waga Miejska. Średniowieczne założenie urbanistyczne starówki dopełnia także Zamek Królewski – dziś rekonstrukcja najstarszej rezydencji monarszej w Polsce, majestatycznie usytuowana na Górze Przemysła.
 •  

 • Ratusz w PoznaniuRatusz w Poznaniu
  – to prawdziwy symbol Poznania, a dziś także siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania. Ten reprezentacyjny, XVI – wieczny gmach, wyróżnia trójkondygnacyjna loggia autorstwa Lugano Jana Baptysty di Quadro oraz zegar dzieła Bartłomieja Wolfa, z tzw. urządzeniem błazeńskim. Jeśli ktoś nie wie, co kryje się pod pojęciem „urządzenie błazeńskie”, niech przyjdzie pod Ratusz w dowolny dzień, o 12 w południe.
 •  

 • Ostrów Tumski w PoznaniuOstrów Tumski w Poznaniu
  – ta położona w samym sercu Poznania wyspa miała niebagatelne znaczenie dla kształtowania się państwowości polskiej. Na Ostrowie Tumskim znajdował się jeden z najważniejszych ośrodków władzy Polan, nieco później wyspę uznano także za stolicę Wielopolski, aż wreszcie oddano ją w posiadanie wpływowych biskupów poznańskich. W Archikatedrze św. Apostołów Piotra i Pawła – najstarszej katedrze w Polsce, powstał pierwszy panteon narodowy, w którym spoczęli: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II i Kazimierz Odnowiciel.
 •  

 • Zamek Cesarski w PoznaniuZamek Cesarski w Poznaniu
  miał na stałe związać Poznań i całą Wielkopolskę z Cesarstwem Niemieckim. I choć plany Wilhelma II nie zostały wcielone w życie, to Poznaniacy postanowili zachować na pamiątkę tę nadzwyczaj reprezentacyjną, utrzymaną w stylu neoromańskim siedzibę cesarską. Dziś na Zamku działają liczne instytucje kulturalne i lokale rozrywkowe, a co roku, w dawnych pomieszczeniach cesarskich, odbywa się Międzynarodowe Triennale Rzeźby.
 •  

 • Zamek Królewski w PoznaniuZamek Królewski w Poznaniu
  był pierwszą na ziemiach polskich, rezydencją monarszą z prawdziwego zdarzenia. Dużą rolę odgrywał zamek nawet w czasach, gdy dwór królewski na stałe rezydował już w Krakowie. W poznańskiej rezydencji częstymi gośćmi byli królowie Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk, z kolei Jan Olbracht przyjął tu w 1493 r. hołd wielkiego mistrza krzyżackiego Hansa von Tiffena. Trwająca obecnie rekonstrukcja zamku ma przywrócić pamięć o książęco – królewskich tradycjach Poznania.
 •  

 • Fara PoznańskaFara Poznańska
  – perła barokowej architektury sakralnej w Polsce, która zachwyca nie tylko bogato dekorowaną fasadą, ale także pełnym przepychu wnętrzem. Pod okazałym sklepieniem lunetowym stoją purpurowe kolumny, zwieńczone 2,5 – metrowymi figurami Apostołów i Ojców Kościoła. Do Fary warto wstąpić po to, by posłuchać brzmienia organów skonstruowanych przez Friedricha Ladegasta – jednego z najwybitniejszych organomistrzów Europy II poł. XIX w.
 •  

 • Biblioteka RaczyńskichBiblioteka Raczyńskich
  – dar hrabiego Edwarda Raczyńskiego dla Poznaniaków. Od momentu swojego powstania, w 1829 r., Biblioteka odegrała ogromną rolę w szerzeniu oświaty i tradycji narodowych wśród Polaków z zaboru pruskiego. We wzorowanym na paryskim Luwrze, neoklasycystycznym gmachu, do dziś mieści się główna biblioteka miejska Poznania.
 •  

 • Muzeum Narodowe w PoznaniuMuzeum Narodowe w Poznaniu
  – ta obejmująca 9 oddziałów placówka muzealna posiada nie tylko bogatą kolekcję malarstwa i rzeźby, ale także ciekawe zbiory wielkopolskiego rękodzieła, instrumentów muzycznych i artefaktów związanych z historią polskiej wojskowości. Pozycję szczególną w Muzeum Narodowym zajmuje malarstwo polskie – dzieła m.in. Jacka Malczewskiego, Władysława Podkowińskiego, Aleksandra Gierymskiego czy też Tadeusza Kantora.
 •  

 • Fortyfikacje PoznaniaFortyfikacje Poznania
  stanowiły na przełomie XIX i XX w. jeden z najpotężniejszych systemów obronnych w Europie. Ze wzniesionej przez Prusaków Twierdzy Poznań, najlepiej zachowała się do dziś tzw. twierdza fortowa, czyli 18 fortów przykrytych kopułami pancernymi i przedzielonych licznymi schronami. Spacer pomiędzy fortami pozwala zrozumieć wyścig zbrojeń, który ogarnął państwa europejskie z końcem XIX w. i który w efekcie doprowadził do wybuchu I wojny światowej.
 •  

Zabytki Poznania

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/5 (19 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 11 votes)
Zabytki, 3.8 out of 5 based on 19 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *