Fara Poznańska

Fara Poznańska, czyli Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny to jedna z najpiękniejszych barokowych świątyń w Polsce. Jej cechą charakterystyczną są przepiękne elewacje w kolorze różowym.

Poznańska fara powstała w II poł. XVIII w., a swój ostateczny kształt architektoniczny budowla zawdzięcza trzem architektom: ojcowi Bartłomiejowi Natanielowi Wąsowskiemu, Tomaszowi Poncino oraz Janowi Catenazzi’emu. Kościół szczęśliwie przetrwał zabory oraz czasy obu wojen światowych i dotrwał do naszych czasów w prawie niezmienionym kształcie. Dziś ta trójnawowa bazylika z transeptem zachwyca zdobieniami i bogatą symboliką. Na uwagę zasługuje przede wszystkim fasada świątyni, utrzymana w kolorze różowym i przyozdobiona podwójnymi pilastrami.

Fara PoznańskaFara Poznańska

Po obu stronach, na szczycie, usytuowane są dwie, niewielkie wieżyczki zwieńczone miedzianymi hełmami. Nad wejściem znajduje się bogato rzeźbiony portal, a we wnęce nad portalem ulokowana jest figurka św. Ignacego Loyoli – założyciela zakonu jezuitów, która wyraźnie przypomina o tym, dla kogo został pierwotnie wybudowany ten kościół.

Fara PoznańskaFara Poznańska

Równie zachwycające co fasada bazyliki jest jej wnętrze, przykryte bogato zdobionym, kolebkowym sklepieniem z lunetami. Po obu stronach nawy głównej, na styku z nawami bocznymi, usytuowanych jest szesnaście kolumn ze sztucznego marmuru w kolorze czerwonym. Kapitele wieńczą 2,5-metrowe rzeźby apostołów i Ojców Kościoła. Kolumny nie pełnią funkcji podpór, a jedynie ozdobną. W prezbiterium podziwiać można wspaniały, XVIII-wieczny ołtarz autorstwa Pompeo Ferrariego z obrazem dzieła Szymona Czechowicza „Wskrzeszenie Piotrowina przez św. Stanisława biskupa”. Warto także oglądnąć wieniec kaplic, rozciągający się wokół głównej bryły świątyni.

Fara w PoznaniuFara w Poznaniu

Na osobną uwagę zasługują organy Friedricha Ladegasta, wykonane w latach 70-tych XIX w. W owym czasie Ladegast uznawany był za najwybitniejszego organomistrza w Europie, a projekt i konstrukcja organów do kościoła w Poznaniu zajęła mu cztery lata. Organy były kilkakrotnie remontowane, a ostatnie prace z lat 2000 – 2001 przywróciły im dawną świetność. Pod względem barwy dźwięku organy Ladegasta należą do najznamienitszych w Polsce.

Fara w PoznaniuFara w Poznaniu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/5 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Fara Poznańska, 3.8 out of 5 based on 6 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *