Fortyfikacje

Pozostałości fortyfikacji miejskich Poznania dzielą się na dwie grupy: te pochodzące z czasów średniowiecznych i te wzniesione przez Prusaków w XIX w. w ramach Twierdzy Poznań. Dziś trudno zrozumieć rozkład przestrzenny miasta bez wcześniejszego zaznajomienia się z historią jego systemu obronnego.

Pierwsze średniowieczne mury powstały w Poznaniu w II poł. XIII w. za czasów panowania księcia Przemysła II. Miały one trochę ponad 1,7 km długości, a ich wysokość dochodziła w niektórych miejscach do 11 m. Elementem fortyfikacji było także ponad 30 baszt, którymi opiekowały się zazwyczaj poszczególne cechy rzemieślnicze. Do wnętrza miasta prowadziły cztery główne bramy i kilka niewielkich furtek. Na przestrzeni wieków mury były często niszczone i doraźnie naprawiane, aż pod koniec XVIII w. Prusacy postanowili całkowicie je rozebrać. Z dawnych obwarowań niewiele do dziś zostało, a bodaj najcenniejszym obiektem jest baszta znajdująca się na rogu ulic Masztalerskiej i 23 Lutego.

Fortyfikacje poznańskieFortyfikacje poznańskie

Ponadto warto jeszcze zobaczyć Basztę Katarzynek, ulokowaną na dziedzińcu obecnego klasztoru Salezjanów, fragment murów ze strzelnicami w okolicy Parku Chopina oraz pozostałości muru zewnętrznego przy ulicy Ludgardy (w sąsiedztwie Zamku Królewskiego). W niektórych miejscach przebieg średniowiecznych murów został oznaczony czerwoną kostką brukową.

Fortyfikacje poznańskieFortyfikacje poznańskie

Prusacy ukończyli burzenie starych murów z pocz. XIX w., jednak niecałe 20 lat później sami przystąpili do fortyfikowania Poznania. Efektem prac przeprowadzonych w latach 1828 – 1869 była rozległa twierdza poligonalna, w skład której weszły m.in. fort na Wzgórzu Winiarskim (Cytadela), umocnienia na Ostrowie Tumskim i w rejonie Śródki oraz fortyfikacje w okolicach dzisiejszych ulic Kościuszki i Kazimierza Wielkiego. W II poł. XIX w. powstała druga część systemu obronnego Poznania – tzw. twierdza fortowa, składająca się z 18 fortów i kilku obiektów wspomagających, rozlokowanych na pierścieniu wokół miasta, w odległości ok. 10 km od Starego Rynku.

Cytadela w PoznaniuCytadela w Poznaniu

Z początkiem XX w. obiekty należące do twierdzy poligonalnej zostały prawie wszystkie rozebrane, a na części uwolnionego od fortyfikacji obszaru stworzona została reprezentacyjna Dzielnica Cesarska. Z tamtego systemu do dziś najlepiej zachowały się pozostałości Fortu Winiary, fragment Reduty Fortu Roon oraz zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej. W dobrym stanie przetrwała natomiast druga część Twierdzy Poznań, czyli twierdza fortowa. Dziś niektóre forty stanowią własność prywatną.

Cytadela w PoznaniuCytadela w Poznaniu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Fortyfikacje, 4.3 out of 5 based on 4 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *