Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Poznaniu jest jednym z najstarszych i najważniejszych muzeów w Polsce. Ustanowienie tej placówki w 1857 r. zawdzięczamy Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk.

Jako pierwsze powstało Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim, a w latach 80-tych XIX w. dołączono do niego kolekcję Seweryna Mielżyńskigo. Z końcem wieku swoje muzeum ustanowili w Poznaniu także Niemcy, którzy w 1904 r. umieścili wszystkie kolekcje w nowym, reprezentacyjnym gmachu – dziś mieszczącym Galerię Malarstwa i Rzeźby. Niemiecką placówkę przejęli po I wojnie światowej Polacy, którzy przemianowali ją na Muzeum Wielkopolskie – pierwsze publiczne muzeum w wolnej Polsce. Podczas II wojny światowej wiele eksponatów zostało zniszczonych bądź rozkradzionych, stąd w czasach Polski Ludowej zbiory udało się odbudować tylko w części. W 1950 r. poznańska placówka została oficjalnie nazwana Muzeum Narodowym, a w 1990 r. zaczęła przy niej funkcjonować Fundacja im. Raczyńskich, powołana w Londynie przez Edwarda hr. Raczyńskiego.

Muzeum Narodowe w PoznaniuMuzeum Narodowe w Poznaniu

Obecnie Muzeum Narodowe w Poznaniu składa się z 9 oddziałów. Najbardziej znana Galeria Malarstwa i Rzeźby obejmuje kolekcje sztuki średniowiecznej, malarstwa zachodnioeuropejskiego (wraz z „Plażą w Pourville” Moneta) oraz malarstwa polskiego od oświecenia po czasy współczesne (m.in. obrazy Malczewskiego, Wyspiańskiego, Kantora, Nowosielskiego i Boznańskiej). Muzeum Sztuk Użytkowych znajduje się w Zamku Królewskim i prezentuje przeróżne meble, wyroby porcelanowe, srebra, biżuterię czy też tkaniny, od średniowiecza po XXI w. Przy Starym Rynku zlokalizowane są Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratusz), Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (kamienica nr 9) i Muzeum Instrumentów Muzycznych (kamienica nr 45). Kolejny oddział – Muzeum Etnograficzne – mieści się przy ulicy Grobla 25, w budynku dawnej loży masońskiej. Jest to jedno z najstarszych obiektów w Polsce upowszechniających dorobek kultury ludowej. Ponadto do Muzeum Narodowego należą jeszcze Pałac w Rogalinie (z bogatą kolekcją malarstwa przekazaną przez Edwarda hr. Raczyńskiego), Zamek w Gołuchowie nad rzeką Trzemną oraz Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Muzeum Narodowe, 4.3 out of 5 based on 4 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *