Ostrów Tumski

To właśnie tutaj, na otoczonym wodami Warty Ostrowie Tumskim kształtowała się władza świecka i kościelna państwa Polan. Wyspa była także drugim, obok Gniezna, ośrodkiem politycznym pierwszych książąt z dynastii Piastów.

O wyborze Ostrowa Tumskiego jako siedziby księcia i jego dworu przesądziły czynniki geograficzne. Wyspa otoczona była siecią odnóg rzecznych, które stwarzały doskonałe warunki obronne. Warto pamiętać, że w przeszłości Ostrów Tumski był tylko jedną z wielu wysp na Warcie, a sytuacja ta zmieniła się dopiero po II wojnie światowej, gdy uregulowano koryto rzeczne. W okresie rozbicia dzielnicowego Poznań stał się stolicą Wielkopolski i siedzibą książąt wielkopolskich. W 1253 r. książęta Przemysł I i Bolesław Pobożny dokonali lokacji miasta, jednak nie na Ostrowie Tumskim, a na lewym brzegu Warty. Decyzja ta miała kapitalne znaczenie dla przyszłości wyspy, która z głównego ośrodka władzy świeckiej przeistoczyła się w siedzibę biskupów Poznania. Dopiero pod koniec XVIII w. Ostrów włączony został w granice miasta. W I poł. XIX w., już pod rządami Prusaków, wyspa została silnie ufortyfikowana, a ślady po tamtych, zakrojonych na szeroką skalę pracach budowlanych można znaleźć na wyspie do dziś (np. pozostałości Śluzy Katedralnej).

Ostrów Tumski w PoznaniuOstrów Tumski w Poznaniu

Panorama Ostrowa Tumskiego zdominowana jest przez Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła – najstarszą katedrę wzniesioną na ziemiach polskich. Świątynia jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II i Kazimierza Odnowiciela. Pierwszy kościół stanął w tym miejscu już w poł. X w. i przypuszcza się, że to właśnie tu został ochrzczony Mieszko I. Budowlę gotycką wzniesiono na przełomie XIV i XV w. W ciągu kolejnych kilku stuleci świątynia była przebudowywana w stylu barokowym, a następnie klasycystycznym, natomiast po II wojnie światowej (kiedy uległa znacznemu zniszczeniu) została zrekonstruowana w stylu gotyckim (wyjątek stanowiły klasycystyczne hełmy na wieżach fasady zachodniej). We wnętrzu katedry na uwagę zasługuje wieniec kaplic, które szczęśliwie przetrwały wojnę, a wśród nich szczególnie Kaplica Złota (Królów Polskich) oraz św. Stanisława.

Katedra w PoznaniuOstrów Tumski w Poznaniu

Poza Bazyliką na Ostrowie Tumskim znajduje się jeszcze kilka innych, ciekawych obiektów, które ściśle związane są z działalnością w tym miejscu kolejnych poznańskich biskupów. Mowa tu o Akademii Lubrańskiego – kolegium założonym przez bp. Jana Lubrańskiego z pocz. XVI w., obecnie siedzibie Archiwum Archidiecezjalnego, Psałterii –również wzniesionej przez Lubrańskiego, która zachowała się do naszych czasów w niemal niezmienionym stanie oraz o XV-wiecznym Kościele NMP – najlepiej zachowanej budowli gotyckiej w mieście.

Katedra w PoznaniuKatedra w Poznaniu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Ostrów Tumski, 4.5 out of 5 based on 6 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *