Ratusz

Ratusz Miejski to z pewnością najbardziej charakterystyczny zabytek Poznania. Dziś w tym pięknym, ozdobionym arkadową loggią i trykającymi się koziołkami budynku mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania.

Poznański Ratusz wznosi się w północno – wschodniej części Starego Rynku. Pierwsza gotycka budowla stanęła tu najprawdopodobniej z początkiem XIV w. Z tamtych czasów do dziś zachowały się jedynie piwnice, które w ciągu wieków służyły za magazyny kupieckie, więzienie z salą tortur, a także pomieszczenia gastronomiczne. W poł. XVI w. władze miejskie powierzyły przebudowę Ratusza mistrzowi z Lugano Janowi Baptyście di Quadro. To on nadał budowli jej współczesny wygląd, zaprojektował ozdobną, trzykondygnacyjną loggię oraz attykę. W tym samym czasie mistrz ślusarski Bartłomiej Wolf wykonał zegar, którego jeden z elementów stanowiły słynne, trykające się koziołki. Przez kolejne wieki Ratusz był często przebudowywany i odbudowywany ze zniszczeń powstałych na skutek złych warunków atmosferycznych. Prawdziwą katastrofą były dla budowli jednak działania wojenne 1945 r., wskutek których została ona poważnie uszkodzona. Zaraz po wojnie Ratusz odbudowano, a prace renowacyjne przeprowadzone w latach 1992 – 2001 nadały budynkowi wygląd jeszcze bardziej zbliżony do projektu di Quadro.

Ratusz w PoznaniuRatusz w Poznaniu

Fasada Ratusza zlokalizowana jest od strony wschodniej. Uwagę przykuwa piękna, trójkondygnacyjna loggia utrzymana w stylu renesansowym. Arkady na parterze zdobią alegorie cnót: cierpliwości, miłości, wiary i męstwa. Nad arkadami pierwszego piętra umieszczone zostały medaliony, przedstawiające znane z historii postacie, w tym m.in. Gajusza i Tyberiusza Grakchów, Brutusa, Archimedesa, Wergiliusza, Homera, Horacego, Spartakusa i Justyniana Wielkiego. Attyka została natomiast ozdobiona podobiznami królów z dynastii Jagiellonów.

Pośrodku attyki wznosi się również niewielka wieżyczka z zegarem i trykającymi się koziołkami – zwanymi także „urządzeniem błazeńskim”. Wewnątrz Ratusza na uwagę zasługuje przede wszystkim pierwsze piętro, przez wieki stanowiące najbardziej reprezentacyjną część siedziby poznańskich władz miejskich. Znajduje się tam Wielka Sień (inaczej zwana Wielką Salą), zaprojektowana przez di Quadro, z oryginalnym żaglastym sklepieniem z lunetami i kasetonami przedstawiającymi postacie biblijne i mitologiczne oraz herby Polski, Litwy, Poznania, Sforzów i Habsburgów. W kolejnej Sali Królewskiej można podziwiać oryginalny renesansowy kominek, a w Sali Sądowej zabytkowe sklepienie lustrzane i pochodzące z różnych wieków polichromie.

Ratusz w PoznaniuRatusz w Poznaniu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (10 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 6 votes)
Ratusz, 4.4 out of 5 based on 10 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *