Stare Miasto

Stare Miasto to prawdziwe serce Poznania. Tutaj znajduje się większość zabytków, muzeów i placówek kulturalnych miasta. Tutaj także kwitnie życie towarzyskie oraz organizowane są rozmaite uroczystości i festiwale.

Obszar Starego Miasta niemal idealnie pokrywa się z terytorium Poznania od czasów średniowiecznych do początku XIX w. Miasto zostało lokowane na prawie magdeburskim w 1253 r. przez Przemysława I i Bolesława Pobożnego – książąt wielkopolskich. To właśnie wtedy wytyczony został rynek oraz odchodzące od niego ulice o układzie szachownicowym. Dotychczasowy gród na Ostrowie Tumskim stał się własnością biskupów, a całe miasto otoczono solidnymi murami. Niedługo później na zachodnim krańcu miasta (dzisiejsza Góra Przemysła) wzniesiony został Zamek Królewski. Tak ukształtowana przestrzeń zachowała się do początku XIX w., a pierwszych znaczących zmian w panoramie Poznania dokonali dopiero Prusacy, m.in. burząc średniowieczne fortyfikacje miejskie.

Stare Miasto w PoznaniuStare Miasto w Poznaniu

Centrum Starego Miasta jest Stary Rynek – kwadratowy plac o boku 140 m. Jest to trzeci co do wielkości i jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce. Środek placu jest zabudowany. Jego północno – wschodnią część zajmuje Ratusz – piękny renesansowy budynek z trzykondygnacyjną loggią – dzieło Jana Baptysty Quadro z Lugano. Tuż obok wznoszą się także Domki budnicze – wąskie kamieniczki z XVI w. z ozdobnymi podcieniami, Waga miejska oraz Odwach. Przy Ratuszu stoi późnogotycki pręgierz, a cztery narożniki Rynku zdobią cztery fontanny: Prozerpiny, Apollina, Neptuna i Marsa. Większość budynków na i przy Rynku to powojenne rekonstrukcje, którym przywrócono renesansowo – barokowy wygląd.

Stare Miasto w PoznaniuStare Miasto w Poznaniu

Zachodnią część Starego Miasta wyznacza Góra Przemysła wraz z Zamkiem Królewskim – będącym najstarszą w Polsce rezydencją monarszą. Na południu znajdują się dawne zabudowania kolegium jezuickiego, obecnie stanowiące siedzibę Urzędu Miasta Poznania oraz barokowa Bazylika farna. Z kolei północno – wschodnią część Starego Miasta zamyka najstarszy na lewym brzegu Poznania kościół podominikański.

Stare Miasto w PoznaniuStare Miasto w Poznaniu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Stare Miasto, 4.5 out of 5 based on 4 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *