Zamek Cesarski

Gdy na przełomie XIX i XX w. wyburzono większość fortyfikacji Twierdzy Poznań, wybitny niemiecki urbanista Joseph Stubben zaproponował stworzenie w tym miejscu nowej, reprezentacyjnej dzielnicy Poznania. W jej centralnym punkcie miał się znaleźć Zamek Cesarski – prawdziwy symbol przynależności Wielkopolski do Cesarstwa Niemieckiego.
Budowę zamku ukończono w 1910 r. Była to, jak się później okazało, ostatnia rezydencja cesarza niemieckiego w Europie. Budowla została zaprojektowana w stylu neoromańskim, który według Wilhelma II najlepiej oddawał potęgę Germanów i Świętego Cesarstwa Narodu Niemieckiego. Główny architekt, Franz Schwechten, zmuszony był zatem uwzględnić w swoim projekcie wiele pomysłów samego monarchy. Zaangażowanie Wilhelma II w budowę zamku nie było zresztą zwykłym cesarskim kaprysem – poznańska rezydencja miała przecież stanowić ostateczne potwierdzenie przynależności Wielkopolski do Rzeszy.

Zamek Cesarski w PoznaniuZamek Cesarski w Poznaniu

Zamek posiadał dwa piętra i był zasadniczo podzielony na dwie części: wschodnią i zachodnią. Pierwsza przeznaczona została na pomieszczenia reprezentacyjne, a jej centralnym punktem była Sala Tronowa – wspaniała aula, zaprojektowana w stylu bizantyjskim, z ogromnymi oknami i ozdobiona posągami niemieckich cesarzy. W części zachodniej ulokowane zostały natomiast pokoje prywatne – na pierwszym piętrze były to apartamenty cesarskie (wraz z kaplicą), na drugim natomiast książęce. Mimo ogromnych kosztów poniesionych na budowę zamku i jego symbolicznego znaczenia, Wilhelm II gościł tu tylko 2 razy.

Zamek Cesarski w Poznaniu Podczas II wojny światowej Hitler nakazał przebudowę wnętrz zamku w stylu typowym dla III Rzeszy. Główny architekt Albert Speer przeistoczył wtedy dawną kaplicę cesarską w gabinet Hitlera, do złudzenia przypominający Kancelarię Rzeszy w Berlinie. Dodatkowo, do południowej elewacji wieży dobudował on specjalny balkon, z którego Hitler miał przyjmować defilady wojsk (przypuszcza się jednak, że Hitler nigdy nie zdołał do Poznania dotrzeć). Zarówno wystrój gabinetu, jak i balkon zachowały się w niezmienionym stanie do dziś. Obecnie Zamkiem Cesarskim administruje Centrum Kultury „Zamek”. Znajduje się tutaj kino (sala tronowa), galerie sztuki, teatr, a podziemia zajmują kluby i restauracje. Tutaj także odbywa się od 2002 r. Międzynarodowe Triennale Rzeźby – najważniejszy przegląd rzeźby współczesnej w Polsce i jedna z najbardziej znanych tego typu imprez w Europie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Zamek Cesarski, 4.3 out of 5 based on 4 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *